Vishay/BCcomponents MRS25000C5231FCT00
MRS25000C5231FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C5231FCT00
Brief Description
RES 5.23K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C5231FCT00.pdf
Availability of MRS25000C5231FCT00
QUANTITY
MRS25000C5231FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C5231FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C5231FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)5.23k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C5231FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C5231FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C5231FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C5231FCT00
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 6.3V 10% 1206 datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANSLATOR 2BIT DUAL BIDIR 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20V 20% 2312 datasheet.pdf
FIXED IND 1.4UH 14A 3.8 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 43PF 100V 10% BP 1206 datasheet.pdf
RES 698K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 274 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf