United Chemi-Con EKZN350ELL470ME11D
EKZN350ELL470ME11D picture photo
Mfg. Part Number
EKZN350ELL470ME11D
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EKZN350ELL470ME11D.pdf
Availability of EKZN350ELL470ME11D
QUANTITY
EKZN350ELL470ME11D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZN350ELL470ME11D
Internal Part NumberEIS-EKZN350ELL470ME11D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKZN Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKZN
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current450mA
Impedance380 mOhm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZN350ELL470ME11D
Related LinksEKZN350EL, EKZN350ELL470ME11D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZN350ELL470ME11D Details Description
Related parts for EKZN350ELL470ME11D
IC AMP AUDIO PWR 8W STER AB 9SIL datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
DISPLAY 7SEGMENT ALGAAS CA 0.3" datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SL-SMT3.50/06/90F 3.2SN BK datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 203 TYP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf