United Chemi-Con EKZN630ELL152MLP1S
EKZN630ELL152MLP1S picture photo
Mfg. Part Number
EKZN630ELL152MLP1S
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EKZN630ELL152MLP1S.pdf
Availability of EKZN630ELL152MLP1S
QUANTITY
EKZN630ELL152MLP1S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZN630ELL152MLP1S
Internal Part NumberEIS-EKZN630ELL152MLP1S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKZN Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.44A
Impedance18 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZN630ELL152MLP1S
Related LinksEKZN630EL, EKZN630ELL152MLP1S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZN630ELL152MLP1S Details Description
Related parts for EKZN630ELL152MLP1S
RES SMD 0.18 OHM 5% 1.33W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC AMP AUDIO .06W STER AB 16UCSP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 48UQFN datasheet.pdf
Connector Receptacle 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 300MW SOT23 datasheet.pdf
500 TB PLU PLU W/HANDLE datasheet.pdf
LED COB SMD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 5A CPH6 datasheet.pdf