United Chemi-Con EKZN630ELL390MF11D
EKZN630ELL390MF11D picture photo
Mfg. Part Number
EKZN630ELL390MF11D
Brief Description
CAP ALUM 39UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EKZN630ELL390MF11D.pdf
Availability of EKZN630ELL390MF11D
QUANTITY
EKZN630ELL390MF11D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZN630ELL390MF11D
Internal Part NumberEIS-EKZN630ELL390MF11D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKZN Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKZN
PackagingBulk
Capacitance39µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current420mA
Impedance240 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZN630ELL390MF11D
Related LinksEKZN630EL, EKZN630ELL390MF11D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZN630ELL390MF11D Details Description
Related parts for EKZN630ELL390MF11D
CAP CER 2.2UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 43PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 5% SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 193 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 6UH 5A 11.7 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 36V 4A datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf