NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74AHC1G04GV-Q100H
74AHC1G04GV-Q100H picture photo
Mfg. Part Number
74AHC1G04GV-Q100H
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC INVERTER HS CMOS 5TSOP
Datasheet Download
74AHC1G04GV-Q100H.pdf
Availability of 74AHC1G04GV-Q100H
QUANTITY
74AHC1G04GV-Q100H Order Process
Ship out your order
Specifications of 74AHC1G04GV-Q100H
Internal Part NumberEIS-74AHC1G04GV-Q100H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series74AHC
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeInverter
Number of Circuits1
Number of Inputs1
Features-
Voltage - Supply2 V ~ 5.5 V
Current - Quiescent (Max)1µA
Current - Output High, Low8mA, 8mA
Logic Level - Low0.5 V ~ 1.65 V
Logic Level - High1.5 V ~ 3.85 V
Max Propagation Delay @ V, Max CL7.5ns @ 5V, 50pF
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package5-TSOP
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74AHC1G04GV-Q100H
74AHC1G04GV-Q100H Details Description
Related parts for 74AHC1G04GV-Q100H
DSUB CABL-AFN25K/ AE25G / AFN25K datasheet.pdf
IC RCVR AMP DIFF 3.3V-5V 10-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP OCTAL D 20-DIP datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS M12 5V 12" datasheet.pdf
SWITCH DIP SPDT 1POS SMT STDPRO datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 15POS TIN datasheet.pdf