United Chemi-Con EPAG421ELL270MJ35S
EPAG421ELL270MJ35S picture photo
Mfg. Part Number
EPAG421ELL270MJ35S
Brief Description
CAP ALUM 27UF 20% 420V RADIAL
Datasheet Download
EPAG421ELL270MJ35S.pdf
Availability of EPAG421ELL270MJ35S
QUANTITY
EPAG421ELL270MJ35S Order Process
Ship out your order
Specifications of EPAG421ELL270MJ35S
Internal Part NumberEIS-EPAG421ELL270MJ35S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance27µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current270mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EPAG421ELL270MJ35S
Related LinksEPAG421EL, EPAG421ELL270MJ35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EPAG421ELL270MJ35S Details Description
Related parts for EPAG421ELL270MJ35S
IDC CABLE - MSR50K/MC50M/MSR50K datasheet.pdf
RES SMD 1.3M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 150W datasheet.pdf
WIREWAY 12" TRANSPOSITION CLKWSE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 10% 20W TO263 datasheet.pdf