Amphenol Aerospace Operations MS27656E21B41PA
MS27656E21B41PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27656E21B41PA
Brief Description
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27656E21B41PA.pdf
Availability of MS27656E21B41PA
QUANTITY
MS27656E21B41PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656E21B41PA
Internal Part NumberEIS-MS27656E21B41PA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656E21B41PA
Related LinksMS27656, MS27656E21B41PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27656E21B41PA Details Description
Related parts for MS27656E21B41PA
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES 1.37M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 300 I/O 901FCBGA datasheet.pdf
OSC XO 2.048MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 12VOUT 50W datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 1.59A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
WE-CBF SMD EMI SUPP FERRITE BEAD datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
QSFP+ CU QDR PATCH CBL 10M 30 AW datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
MOSFET P-CH 150V datasheet.pdf