United Chemi-Con EKZN630ELL561MK25S
EKZN630ELL561MK25S picture photo
Mfg. Part Number
EKZN630ELL561MK25S
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EKZN630ELL561MK25S.pdf
Availability of EKZN630ELL561MK25S
QUANTITY
EKZN630ELL561MK25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZN630ELL561MK25S
Internal Part NumberEIS-EKZN630ELL561MK25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKZN Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.46A
Impedance26 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZN630ELL561MK25S
Related LinksEKZN630EL, EKZN630ELL561MK25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZN630ELL561MK25S Details Description
Related parts for EKZN630ELL561MK25S
IC 80C51 MCU 16K OTP 44-PLCC datasheet.pdf
IC RCVR DIFF 5V/3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
BOARD EVAL LM3100 datasheet.pdf
CONN RCPT AIRMAX 54POS 2MM R/A datasheet.pdf
CAP TACTILE TRIANGULAR BLACK datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 49DSBGA datasheet.pdf
RES 30K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.050 60 POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 23POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT PIN datasheet.pdf