United Chemi-Con EKZN630ELL821MM20S
EKZN630ELL821MM20S picture photo
Mfg. Part Number
EKZN630ELL821MM20S
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EKZN630ELL821MM20S.pdf
Availability of EKZN630ELL821MM20S
QUANTITY
EKZN630ELL821MM20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZN630ELL821MM20S
Internal Part NumberEIS-EKZN630ELL821MM20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKZN Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.53A
Impedance26 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZN630ELL821MM20S
Related LinksEKZN630EL, EKZN630ELL821MM20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZN630ELL821MM20S Details Description
Related parts for EKZN630ELL821MM20S
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44LLP datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.21M OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 0.604 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf