United Chemi-Con EKZN6R3ELL221ME11D
EKZN6R3ELL221ME11D picture photo
Mfg. Part Number
EKZN6R3ELL221ME11D
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
EKZN6R3ELL221ME11D.pdf
Availability of EKZN6R3ELL221ME11D
QUANTITY
EKZN6R3ELL221ME11D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZN6R3ELL221ME11D
Internal Part NumberEIS-EKZN6R3ELL221ME11D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKZN Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package3,000
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current345mA
Impedance380 mOhm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZN6R3ELL221ME11D
Related LinksEKZN6R3EL, EKZN6R3ELL221ME11D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZN6R3ELL221ME11D Details Description
Related parts for EKZN6R3ELL221ME11D
IC CONFIG MULTI-FUNC GATE 6-XSON datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
CONN RING UNINS 16-20AWG datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 300MA 2.1 OHM TH datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5K OHM 5% 200W datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 673 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf