United Chemi-Con EKZN6R3ELL392MK20S
EKZN6R3ELL392MK20S picture photo
Mfg. Part Number
EKZN6R3ELL392MK20S
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
EKZN6R3ELL392MK20S.pdf
Availability of EKZN6R3ELL392MK20S
QUANTITY
EKZN6R3ELL392MK20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZN6R3ELL392MK20S
Internal Part NumberEIS-EKZN6R3ELL392MK20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKZN Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.48A
Impedance25 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZN6R3ELL392MK20S
Related LinksEKZN6R3EL, EKZN6R3ELL392MK20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZN6R3ELL392MK20S Details Description
Related parts for EKZN6R3ELL392MK20S
IC OPAMP DUAL GP R-TO-R SOT23-8 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 25V X7R 0508 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 90A TO263-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 600MA 250 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf