United Chemi-Con EKZN800ELL102MLP1S
EKZN800ELL102MLP1S picture photo
Mfg. Part Number
EKZN800ELL102MLP1S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 80V RADIAL
Datasheet Download
EKZN800ELL102MLP1S.pdf
Availability of EKZN800ELL102MLP1S
QUANTITY
EKZN800ELL102MLP1S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZN800ELL102MLP1S
Internal Part NumberEIS-EKZN800ELL102MLP1S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKZN Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKZN
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.86A
Impedance20 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZN800ELL102MLP1S
Related LinksEKZN800EL, EKZN800ELL102MLP1S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZN800ELL102MLP1S Details Description
Related parts for EKZN800ELL102MLP1S
CONN TERM MAG-MATE 36-44 AWG TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR L5945A datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LEVER ASSMBLY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 240 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 971MA 220 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf