United Chemi-Con EKZN800ELL221MJ25S
EKZN800ELL221MJ25S picture photo
Mfg. Part Number
EKZN800ELL221MJ25S
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 80V RADIAL
Datasheet Download
EKZN800ELL221MJ25S.pdf
Availability of EKZN800ELL221MJ25S
QUANTITY
EKZN800ELL221MJ25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZN800ELL221MJ25S
Internal Part NumberEIS-EKZN800ELL221MJ25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKZN Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.62A
Impedance55 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZN800ELL221MJ25S
Related LinksEKZN800EL, EKZN800ELL221MJ25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZN800ELL221MJ25S Details Description
Related parts for EKZN800ELL221MJ25S
CONN RECEPT 32POS W/SOCKET CRIMP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER VERT GOLD 24POS datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf