C&K Components MA10S1NZGF
MA10S1NZGF picture photo
Mfg. Part Number
MA10S1NZGF
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY
Datasheet Download
MA10S1NZGF.pdf
Availability of MA10S1NZGF
QUANTITY
MA10S1NZGF Order Process
Ship out your order
Specifications of MA10S1NZGF
Internal Part NumberEIS-MA10S1NZGF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
SeriesM
Number of Positions10
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP10T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
Actuator Length10.16mm
Angle of Throw36°
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
FeaturesIP67 - Dust Tight, Waterproof
Depth Behind Panel14.86mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.60mm Dia
Operating Force, Torque4 ~ 7 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA10S1NZGF
Related LinksMA10S, MA10S1NZGF Datasheet, C&K Components Distributor
MA10S1NZGF Details Description
Related parts for MA10S1NZGF
IC OPAMP GP 7MHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
IC SRAM 128KBIT 15NS 84PLCC datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR LM2651-3.3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CHISEL BENT 30DG TIP 1.78MM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FIXED IND 12MH 186MA 1.67 OHM TH datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
LED STAR 3W 3000K 12VAC datasheet.pdf