Fairchild Semiconductor FAN2559S18X
FAN2559S18X picture photo
Mfg. Part Number
FAN2559S18X
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.18A SOT23-6
Datasheet Download
FAN2559S18X.pdf
Availability of FAN2559S18X
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FAN2559S18X Order Process
Ship out your order
Specifications of FAN2559S18X
Internal Part NumberEIS-FAN2559S18X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMold Compound 07/Dec/2007
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output180mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.7 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)260mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Supplier Device PackageSOT-23-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAN2559S18X
Related LinksFAN25, FAN2559S18X Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FAN2559S18X Details Description
Related parts for FAN2559S18X
CONN TERM MALE SOLDER TIN PCB datasheet.pdf
RES SMD 4.87 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONTROLLER 4-CAMERA BOX PNP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 40A TO-262 datasheet.pdf