United Chemi-Con EKZN800ELL561MK35S
EKZN800ELL561MK35S picture photo
Mfg. Part Number
EKZN800ELL561MK35S
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 80V RADIAL
Datasheet Download
EKZN800ELL561MK35S.pdf
Availability of EKZN800ELL561MK35S
QUANTITY
EKZN800ELL561MK35S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZN800ELL561MK35S
Internal Part NumberEIS-EKZN800ELL561MK35S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKZN Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKZN
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.6A
Impedance26 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.437" (36.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZN800ELL561MK35S
Related LinksEKZN800EL, EKZN800ELL561MK35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZN800ELL561MK35S Details Description
Related parts for EKZN800ELL561MK35S
IDC CABLE - MDK50K/MC50M/MDK50K datasheet.pdf
IC D/A CONV 8BIT MICROPWR 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 180MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 7.2A 6DFN datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC CESOP PROCESSOR 64CH 324PBGA datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB datasheet.pdf
1500UF 50V 16X25MM 105C 3000H datasheet.pdf