FFF EL02115200J0G
EL02115200J0G picture photo
Mfg. Part Number
EL02115200J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
350 TB SOCKET OPEN VER
Datasheet Download
EL02115200J0G.pdf
Availability of EL02115200J0G
QUANTITY
EL02115200J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of EL02115200J0G
Internal Part NumberEIS-EL02115200J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,850
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesEL
PackagingBulk
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (2 Side)
Number of Positions2
Positions Per Level2
Number of Levels1
Pitch0.138" (3.50mm)
Header OrientationVertical
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EL02115200J0G
Related LinksEL0211, EL02115200J0G Datasheet, FFF Distributor
EL02115200J0G Details Description
Related parts for EL02115200J0G
CONN PLUG BANANA INSUL SOLDERLES datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 270K OHM 0606 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 400MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 0.34 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 45POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
IDC HEADER, 0.050" 12POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38MM BALL 115VAC datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf