| Internal Part Number | EIS-EL5120TIWTZ-T7 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 10/Jun/2015 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Amplifier Type | Voltage Feedback | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Output Type | Rail-to-Rail | |
| Slew Rate | 12 V/µs | |
| Gain Bandwidth Product | 8MHz | |
| -3db Bandwidth | 12MHz | |
| Current - Input Bias | 2nA | |
| Voltage - Input Offset | 6mV | |
| Current - Supply | 900µA | |
| Current - Output / Channel | 200mA | |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 4.5 V ~ 19 V, ±2.25 V ~ 9.5 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |