| Internal Part Number | EIS-EL8200IYZ-T7 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 10/Jun/2015 | |
| Standard Package | 1 | |
| Series | - | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Amplifier Type | Voltage Feedback | |
| Number of Circuits | 2 | |
| Output Type | Rail-to-Rail | |
| Slew Rate | 200 V/µs | |
| Gain Bandwidth Product | 100MHz | |
| -3db Bandwidth | 200MHz | |
| Current - Input Bias | 1.6µA | |
| Voltage - Input Offset | 800µV | |
| Current - Supply | 2mA | |
| Current - Output / Channel | 65mA | |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 3 V ~ 5 V, ±1.5 V ~ 2.5 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | |