United Chemi-Con ELBG250ELL562ALN3S
ELBG250ELL562ALN3S picture photo
Mfg. Part Number
ELBG250ELL562ALN3S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 25V RADIAL
Datasheet Download
ELBG250ELL562ALN3S.pdf
Availability of ELBG250ELL562ALN3S
QUANTITY
ELBG250ELL562ALN3S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELBG250ELL562ALN3S
Internal Part NumberEIS-ELBG250ELL562ALN3S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLBG
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance0%, +30%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current3.2A
Impedance26 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELBG250ELL562ALN3S
Related LinksELBG250EL, ELBG250ELL562ALN3S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELBG250ELL562ALN3S Details Description
Related parts for ELBG250ELL562ALN3S
CORD 3COND BLK 2.5M AU datasheet.pdf
CONN SOCKET 32POS 1.27MM (4 PCS) datasheet.pdf
SHEAR HOLDER-FRONT datasheet.pdf
CONN CAP 6POS 94V-0 UNI-MATE datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG 2DIG YLW CC 0.56" datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 9.3395K OHM 1/2W 0.05% RAD datasheet.pdf