United Chemi-Con ELBG350ELL182AL20S
ELBG350ELL182AL20S picture photo
Mfg. Part Number
ELBG350ELL182AL20S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 35V RADIAL
Datasheet Download
ELBG350ELL182AL20S.pdf
Availability of ELBG350ELL182AL20S
QUANTITY
ELBG350ELL182AL20S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELBG350ELL182AL20S
Internal Part NumberEIS-ELBG350ELL182AL20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLBG
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance0%, +30%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current2.25A
Impedance44 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELBG350ELL182AL20S
Related LinksELBG350EL, ELBG350ELL182AL20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELBG350ELL182AL20S Details Description
Related parts for ELBG350ELL182AL20S
CONN D-SUB HOUSING PLUG 15POS datasheet.pdf