Panasonic Electronic Components ELC-06D272E
ELC-06D272E picture photo
Mfg. Part Number
ELC-06D272E
Brief Description
FIXED IND 2.7MH 100MA 6.08 OHM
Datasheet Download
ELC-06D272E.pdf
Availability of ELC-06D272E
QUANTITY
ELC-06D272E Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-06D272E
Internal Part NumberEIS-ELC-06D272E
Material - Core-
Inductance2.7mH
Tolerance±10%
Current Rating100mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)6.08 Ohm
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.264" Dia (6.70mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-06D272E
Related LinksELC-0, ELC-06D272E Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-06D272E Details Description
Related parts for ELC-06D272E
REGULATOR 3.3V 3A 12PIN HSMD T/R datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10V 20% 1206 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
INSERT MT-RJ PLUG TO 3.0MM CABLE datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 7.69"L X 7.69"W datasheet.pdf
CIR BRKR 2.5A 690VAC ROTARY datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
LED COB WHT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 100V T/H datasheet.pdf
OSC MEMS 125MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf