Panasonic Electronic Components ELC-06D471E
ELC-06D471E picture photo
Mfg. Part Number
ELC-06D471E
Brief Description
FIXED IND 470UH 240MA 1.08 OHM
Datasheet Download
ELC-06D471E.pdf
Availability of ELC-06D471E
QUANTITY
ELC-06D471E Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-06D471E
Internal Part NumberEIS-ELC-06D471E
Material - Core-
Inductance470µH
Tolerance±10%
Current Rating240mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.08 Ohm
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.264" Dia (6.70mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-06D471E
Related LinksELC-0, ELC-06D471E Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-06D471E Details Description
Related parts for ELC-06D471E
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 160PF 5% 500V 1812 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONN HEADER 0.050 50 POS datasheet.pdf
RES SMD 0.5 OHM 1/2W 2516 WIDE datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT PIN datasheet.pdf