Panasonic Electronic Components ELC-06D472E
ELC-06D472E picture photo
Mfg. Part Number
ELC-06D472E
Brief Description
FIXED IND 4.7MH 75MA 10.9 OHM TH
Datasheet Download
ELC-06D472E.pdf
Availability of ELC-06D472E
QUANTITY
ELC-06D472E Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-06D472E
Internal Part NumberEIS-ELC-06D472E
Material - Core-
Inductance4.7mH
Tolerance±10%
Current Rating75mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)10.9 Ohm
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.264" Dia (6.70mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-06D472E
Related LinksELC-0, ELC-06D472E Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-06D472E Details Description
Related parts for ELC-06D472E
TERM BLOCK HDR 21POS 3.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 300MA 550 MOHM datasheet.pdf
CARDEDGE 130POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
IC REG LDO 2V 0.3A SOT89-5 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 92KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 24V datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf