Panasonic Electronic Components ELC-08D100E
ELC-08D100E picture photo
Mfg. Part Number
ELC-08D100E
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 2.8A 22 MOHM TH
Datasheet Download
ELC-08D100E.pdf
Availability of ELC-08D100E
QUANTITY
ELC-08D100E Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-08D100E
Internal Part NumberEIS-ELC-08D100E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series08D
PackagingBulk
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating2.8A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)22 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" Dia x 0.512" H (10.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)*
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-08D100E
Related LinksELC-0, ELC-08D100E Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-08D100E Details Description
Related parts for ELC-08D100E
IC PROGRAM 5.000V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
Connector Receptacle 74 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
ANT EXT WIRELESS 2.4GHZ SMA datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
WIRE FERL INSUL datasheet.pdf
PMI CAP YELLOW FLAT TRANSPARENT datasheet.pdf
CABLE ASSEM UFL-UFL 1000MM 0.81 datasheet.pdf