Panasonic Electronic Components ELC-09D220F
ELC-09D220F picture photo
Mfg. Part Number
ELC-09D220F
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 22UH 1.8A 51 MOHM TH
Datasheet Download
ELC-09D220F.pdf
Availability of ELC-09D220F
QUANTITY
ELC-09D220F Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-09D220F
Internal Part NumberEIS-ELC-09D220F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series09D
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance22µH
Tolerance±10%
Current Rating1.8A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)51 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.374" Dia (9.50mm)
Height - Seated (Max)0.350" (8.90mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-09D220F
Related LinksELC-0, ELC-09D220F Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-09D220F Details Description
Related parts for ELC-09D220F
RES SMD 715 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
ADAPTER KIT FOR DVP3 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 422 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
INMATE MICRO IN XL BOB datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 75MA 14.1 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 5.22A 13 MOHM TH datasheet.pdf