Texas Instruments REG102UA-3.3G4
REG102UA-3.3G4 picture photo
Mfg. Part Number
REG102UA-3.3G4
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.25A 8SOIC
Datasheet Download
REG102UA-3.3G4.pdf
Availability of REG102UA-3.3G4
QUANTITY
REG102UA-3.3G4 Order Process
Ship out your order
Specifications of REG102UA-3.3G4
Internal Part NumberEIS-REG102UA-3.3G4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package75
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output250mA
Voltage - Dropout (Typical)0.15V @ 250mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)340mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REG102UA-3.3G4
Related LinksREG102U, REG102UA-3.3G4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
REG102UA-3.3G4 Details Description
Related parts for REG102UA-3.3G4
FIXED IND 82UH 804MA 152 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS 1.5MM TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 177VC SMC datasheet.pdf
COVER THUMB SCREW FOR 27POS datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
AOC SFP+ 10G 1CH PLEN OM2+ 25M datasheet.pdf
SGE1510-2-1220A-5000C datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS T/H GOLD datasheet.pdf