Panasonic Electronic Components ELC-09D2R7DF
ELC-09D2R7DF picture photo
Mfg. Part Number
ELC-09D2R7DF
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 3.3A 13 MOHM TH
Datasheet Download
ELC-09D2R7DF.pdf
Availability of ELC-09D2R7DF
QUANTITY
ELC-09D2R7DF Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-09D2R7DF
Internal Part NumberEIS-ELC-09D2R7DF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series09D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance2.7µH
Tolerance±20%
Current Rating3.3A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)13 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.374" Dia (9.50mm)
Height - Seated (Max)0.350" (8.90mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-09D2R7DF
Related LinksELC-09, ELC-09D2R7DF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-09D2R7DF Details Description
Related parts for ELC-09D2R7DF
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
12-WAY PLUG PANEL MT W/SEAL datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 229 TYPE D 26POS datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 70UF 15V 10% AXIAL datasheet.pdf