Vishay/Dale M55342H04B437BRT5
M55342H04B437BRT5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342H04B437BRT5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 437K OHM 0.1% 0.15W 1505
Datasheet Download
M55342H04B437BRT5.pdf
Availability of M55342H04B437BRT5
QUANTITY
M55342H04B437BRT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H04B437BRT5
Internal Part NumberEIS-M55342H04B437BRT5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1505
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)437k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1505
Supplier Device Package1505
Size / Dimension0.155" L x 0.050" W (3.94mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H04B437BRT5
Related LinksM55342H0, M55342H04B437BRT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H04B437BRT5 Details Description
Related parts for M55342H04B437BRT5
IC REG LDO 5V 1.5A D2PAK datasheet.pdf
ADAPTER DE15-DE9 GLOBAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 306MA 750 MOHM datasheet.pdf
CONN VERT HEADER 14POS DUAL datasheet.pdf
RES 4.2K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
GASKET REPLACEMENT datasheet.pdf
RES 10M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 350V RADIAL datasheet.pdf
CONN PIN IDC 26POS W/ FLANGE datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 33 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf