Yageo RC0201FR-0763R4L
RC0201FR-0763R4L picture photo
Mfg. Part Number
RC0201FR-0763R4L
Brief Description
RES SMD 63.4 OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201FR-0763R4L.pdf
Availability of RC0201FR-0763R4L
QUANTITY
RC0201FR-0763R4L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201FR-0763R4L
Internal Part NumberEIS-RC0201FR-0763R4L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)63.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0201FR-0763R4L
Related LinksRC0201FR, RC0201FR-0763R4L Datasheet, Yageo Distributor
RC0201FR-0763R4L Details Description
Related parts for RC0201FR-0763R4L
CONN FERRULE 18AWG GRAY datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 6.3V 20% 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROLLER LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TOOL INSERTION FOR PIDG TP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 PVC 12.32MM datasheet.pdf