TE Connectivity Deutsch Connectors M83723/75W1020N-LC
M83723/75W1020N-LC picture photo
Mfg. Part Number
M83723/75W1020N-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS SKT
Datasheet Download
M83723/75W1020N-LC.pdf
Availability of M83723/75W1020N-LC
QUANTITY
M83723/75W1020N-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/75W1020N-LC
Internal Part NumberEIS-M83723/75W1020N-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions2
Shell Size - Insert10-20
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/75W1020N-LC
Related LinksM83723/75, M83723/75W1020N-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
M83723/75W1020N-LC Details Description
Related parts for M83723/75W1020N-LC
BATTERY PACK NIMH 7.2V 700MAH datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN RECEPT 106POS 1MM DUAL SMD datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 9.1M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 1/8 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
C/A ST/MT-RJ, MM 10M1 datasheet.pdf
CAP CER 5.2PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
V/T REC POWERBLADE datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ16-19 OLIV datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.075UF RADIAL datasheet.pdf