Panasonic Electronic Components ELC-09D680F
ELC-09D680F picture photo
Mfg. Part Number
ELC-09D680F
Brief Description
FIXED IND 68UH 1A 140 MOHM TH
Datasheet Download
ELC-09D680F.pdf
Availability of ELC-09D680F
QUANTITY
ELC-09D680F Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-09D680F
Internal Part NumberEIS-ELC-09D680F
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Series09D
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance68µH
Tolerance±10%
Current Rating1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)140 mOhm
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.374" Dia (9.50mm)
Height - Seated (Max)0.350" (8.90mm)