Panasonic Electronic Components ELC-10E182L
ELC-10E182L picture photo
Mfg. Part Number
ELC-10E182L
Brief Description
FIXED IND 1.8MH 230MA 3.2 OHM TH
Datasheet Download
ELC-10E182L.pdf
Availability of ELC-10E182L
QUANTITY
ELC-10E182L Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-10E182L
Internal Part NumberEIS-ELC-10E182L
FamilyFixed Inductors
Series10E
Material - Core-
Inductance1.8mH
Tolerance±10%
Current Rating230mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)3.2 Ohm
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-10E182L
Related LinksELC-1, ELC-10E182L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-10E182L Details Description
Related parts for ELC-10E182L
RES SMD 174K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC DGTL POT 256POS 50K 24SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 3000UF 400V SCREW datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
POWER CONN POSITIONER datasheet.pdf
RES 2K OHM .3W 1% RADIAL datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W LEADS datasheet.pdf
CAP CER 0.2PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf