Panasonic Electronic Components ELC-10E390L
ELC-10E390L picture photo
Mfg. Part Number
ELC-10E390L
Brief Description
FIXED IND 39UH 1.7A 74 MOHM TH
Datasheet Download
ELC-10E390L.pdf
Availability of ELC-10E390L
QUANTITY
ELC-10E390L Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-10E390L
Internal Part NumberEIS-ELC-10E390L
FamilyFixed Inductors
Series10E
Material - Core-
Inductance39µH
Tolerance±15%
Current Rating1.7A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)74 mOhm
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-10E390L
Related LinksELC-1, ELC-10E390L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-10E390L Details Description
Related parts for ELC-10E390L
RES SMD 22K OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 216POS .050" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 144MBIT 550MHZ 165FBGA datasheet.pdf
RES 348 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
COVER ACTIVE PINLOCK 8MM 50PCS datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 3W DO216AA datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf