Panasonic Electronic Components ELC-10E5R6L
ELC-10E5R6L picture photo
Mfg. Part Number
ELC-10E5R6L
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 2.7A 30 MOHM TH
Datasheet Download
ELC-10E5R6L.pdf
Availability of ELC-10E5R6L
QUANTITY
ELC-10E5R6L Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-10E5R6L
Internal Part NumberEIS-ELC-10E5R6L
Material - Core-
Inductance5.6µH
Tolerance±20%
Current Rating2.7A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)30 mOhm
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-10E5R6L
Related LinksELC-1, ELC-10E5R6L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-10E5R6L Details Description
Related parts for ELC-10E5R6L
IC REG LDO 3.3V 0.18A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO41 datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 8pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 174K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf