API Delevan 103R-272JS
103R-272JS picture photo
Mfg. Part Number
103R-272JS
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 290MA 1.15 OHM
Datasheet Download
103R-272JS.pdf
Availability of 103R-272JS
QUANTITY
103R-272JS Order Process
Ship out your order
Specifications of 103R-272JS
Internal Part NumberEIS-103R-272JS
Material - CoreFerrite
Inductance2.7µH
Tolerance±5%
Current Rating290mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.15 Ohm Max
Q @ Freq24 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant77MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.91mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)103R-272JS
Related Links103R-, 103R-272JS Datasheet, API Delevan Distributor
103R-272JS Details Description
Related parts for 103R-272JS
BERGSTIK datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
Connector Socket 96 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
GIGA-ACCESSETHERLINX-II, TX/4 + datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
GUIDE FRONT STRIP datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 10% 1600VDC datasheet.pdf