CUI Inc. PQM3-D12-S12-M-TR
PQM3-D12-S12-M-TR picture photo
Mfg. Part Number
PQM3-D12-S12-M-TR
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERT DC/DC 3W 12V 250MA OUT
Datasheet Download
PQM3-D12-S12-M-TR.pdf
Availability of PQM3-D12-S12-M-TR
QUANTITY
PQM3-D12-S12-M-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of PQM3-D12-S12-M-TR
Internal Part NumberEIS-PQM3-D12-S12-M-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Power DC-DC Converters
EMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Thermal Management of Power Supplies
RoHS InformationPQM3-M Series Cert of Compliance
Featured ProductCUI - 3 W Isolated DC-DC Converters
3D ModelPQM3-D12-S12-M
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPQM3-M
PackagingCut Tape (CT)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)250mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesOCP, SCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.94" L x 0.71" W x 0.31" H (23.9mm x 18.1mm x 8.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PQM3-D12-S12-M-TR
Related LinksPQM3-D12, PQM3-D12-S12-M-TR Datasheet, CUI Inc. Distributor
PQM3-D12-S12-M-TR Details Description
Related parts for PQM3-D12-S12-M-TR
CONN HEADER 8POS R/A 30GOLD T/H datasheet.pdf
IC REG LDO 15V 1A TO220-3 datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 4AWG #8 datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV PUSH PULL 16FLATPK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 WW datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 5MM datasheet.pdf
CAP CER 10UF 4V X6S 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT SKT CRIMP datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS SKT datasheet.pdf