EPCOS (TDK) B43564A9109M
B43564A9109M picture photo
Mfg. Part Number
B43564A9109M
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW
Datasheet Download
B43564A9109M.pdf
Availability of B43564A9109M
QUANTITY
B43564A9109M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43564A9109M
Internal Part NumberEIS-B43564A9109M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMaterial Change 27/Mar/2015
Standard Package24
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)12 mOhm
Lifetime @ Temp.15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current24.7A
Impedance14 mOhm
Lead Spacing1.248" (31.70mm)
Size / Dimension3.028" Dia (76.90mm)
Height - Seated (Max)8.728" (221.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43564A9109M
Related LinksB43564, B43564A9109M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43564A9109M Details Description
Related parts for B43564A9109M
IC VREF SHUNT 4.096V SOT23 datasheet.pdf
LED 7-SEG DISP CC GREEN RHDP .3" datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 500MW SOD123 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 411MA 1.1 OHM datasheet.pdf
VARISTOR 198V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
HAN B PROTECT COVER DIE CAST datasheet.pdf
RES 8.06 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MPU I.MX6Q 852MHZ 624FCBGA datasheet.pdf
HEATSINK FOR 21MM BGA datasheet.pdf
GT 37C 37#16 PIN RECP datasheet.pdf
GT 14C 12#8 2#16 PIN PLUG RTAN datasheet.pdf
4 ADC/8 DAC with PLL, 192 kHz, 24 Bit CODEC IC datasheet.pdf