Panasonic Electronic Components ELC-12D122E
ELC-12D122E picture photo
Mfg. Part Number
ELC-12D122E
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.2MH 860MA 830 MOHM
Datasheet Download
ELC-12D122E.pdf
Availability of ELC-12D122E
QUANTITY
ELC-12D122E Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-12D122E
Internal Part NumberEIS-ELC-12D122E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series12D
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance1.2mH
Tolerance±10%
Current Rating860mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)830 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-12D122E
Related LinksELC-1, ELC-12D122E Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-12D122E Details Description
Related parts for ELC-12D122E
RES SMD 28K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC SMC datasheet.pdf
CONN SPADE TONGUE 22-16AWG #8 datasheet.pdf
D-SUB ADAPTER DB9M TO DB25F datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.4A 152 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
HOUSING datasheet.pdf
CONN HDR 2POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf