Cornell Dubilier Electronics SFC37S50K391B-F
SFC37S50K391B-F picture photo
Mfg. Part Number
SFC37S50K391B-F
Brief Description
CAP FILM 50UF 10% 370VAC QC TERM
Datasheet Download
SFC37S50K391B-F.pdf
Availability of SFC37S50K391B-F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SFC37S50K391B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of SFC37S50K391B-F
Internal Part NumberEIS-SFC37S50K391B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package32
PackagingBulk
Capacitance50µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.910" L x 1.910" W (73.91mm x 48.51mm), Lip
Height - Seated (Max)4.030" (102.36mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing0.810" (20.57mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFC37S50K391B-F
Related LinksSFC37S5, SFC37S50K391B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SFC37S50K391B-F Details Description
Related parts for SFC37S50K391B-F
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
Connector Receptacle 70 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 240 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN CONTACT 22-18AWG TIN datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 25V Y5V 0805 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR DRV603 datasheet.pdf
IC CTLR SMPS SW MODE 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 164MA 2.8 OHM SMD datasheet.pdf