Panasonic Electronic Components ELC-12E122L
ELC-12E122L picture photo
Mfg. Part Number
ELC-12E122L
Brief Description
FIXED IND 1.2MH 400MA 1.2 OHM TH
Datasheet Download
ELC-12E122L.pdf
Availability of ELC-12E122L
QUANTITY
ELC-12E122L Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-12E122L
Internal Part NumberEIS-ELC-12E122L
Material - Core-
Inductance1.2mH
Tolerance±10%
Current Rating400mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.2 Ohm
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max)0.728" (18.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-12E122L
Related LinksELC-1, ELC-12E122L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-12E122L Details Description
Related parts for ELC-12E122L
CONN SOCKET PLCC 52POS TIN-LEAD datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 100MHZ 357BGA datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 700MA 780 MOHM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 40A 400VAC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS IDC 22AWG .156 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 8POS 2MM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 2.3A 56 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 40A WPAK datasheet.pdf