Panasonic Electronic Components ELC-12E151L
ELC-12E151L picture photo
Mfg. Part Number
ELC-12E151L
Brief Description
FIXED IND 150UH 1.1A 180 MOHM TH
Datasheet Download
ELC-12E151L.pdf
Availability of ELC-12E151L
QUANTITY
ELC-12E151L Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-12E151L
Internal Part NumberEIS-ELC-12E151L
Material - Core-
Inductance150µH
Tolerance±10%
Current Rating1.1A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)180 mOhm
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max)0.728" (18.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-12E151L
Related LinksELC-1, ELC-12E151L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-12E151L Details Description
Related parts for ELC-12E151L
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Crystal 19.2000MHz 20ppm 10pF 150 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
TRI-BAND HSPA 7.2 EMB USB MODEM datasheet.pdf
CAP CER 20PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
SENSOR PRES 25MBAR DIFF 5V DIP datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 650MA 90 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM T412 datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO-214AB datasheet.pdf
CONN PLUG 40POS PCB datasheet.pdf