Panasonic Electronic Components ELC-12E470L
ELC-12E470L picture photo
Mfg. Part Number
ELC-12E470L
Brief Description
FIXED IND 47UH 2A 48 MOHM TH
Datasheet Download
ELC-12E470L.pdf
Availability of ELC-12E470L
QUANTITY
ELC-12E470L Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-12E470L
Internal Part NumberEIS-ELC-12E470L
Material - Core-
Inductance47µH
Tolerance±10%
Current Rating2A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)48 mOhm
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max)0.728" (18.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-12E470L
Related LinksELC-1, ELC-12E470L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-12E470L Details Description
Related parts for ELC-12E470L
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP MICA 150PF 0.5% 1KV 2220 datasheet.pdf
RES SMD 274K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 6A 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf