Panasonic Electronic Components ELC-15E181L
ELC-15E181L picture photo
Mfg. Part Number
ELC-15E181L
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 180UH 2.3A 100 MOHM TH
Datasheet Download
ELC-15E181L.pdf
Availability of ELC-15E181L
QUANTITY
ELC-15E181L Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-15E181L
Internal Part NumberEIS-ELC-15E181L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series15E-L
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance180µH
Tolerance±10%
Current Rating2.3A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)100 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial - 3 Leads
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-15E181L
Related LinksELC-1, ELC-15E181L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-15E181L Details Description
Related parts for ELC-15E181L
WIRE MARKER B/W .10-.20"250PC datasheet.pdf
SWITCH PUSHWHEEL SPACER DPS8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SYNC RECT MOSFET DRVR 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RES 4.99M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf