Panasonic Electronic Components ELC-15E270L
ELC-15E270L picture photo
Mfg. Part Number
ELC-15E270L
Brief Description
FIXED IND 27UH 4.1A 29 MOHM TH
Datasheet Download
ELC-15E270L.pdf
Availability of ELC-15E270L
QUANTITY
ELC-15E270L Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-15E270L
Internal Part NumberEIS-ELC-15E270L
FamilyFixed Inductors
Series15E-L
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance27µH
Tolerance±10%
Current Rating4.1A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)29 mOhm
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial - 3 Leads
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-15E270L
Related LinksELC-1, ELC-15E270L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-15E270L Details Description
Related parts for ELC-15E270L
CAP FILM 0.062UF 2% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CARD EDGE 36POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 2V 10% 0603 datasheet.pdf
IC REDRIVER 1CH 2GBPS 8VSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMB datasheet.pdf
CONV DC/DC 2A 4.5-18VIN 2.5V datasheet.pdf
HAN R23 METAL SCREW COVER HOOD datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMCJ datasheet.pdf
RES 590 OHM 0.3W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
MKP 3.3UF 5% 1250VDC DRAWING T1 datasheet.pdf