Panasonic Electronic Components ELC-15E470
ELC-15E470 picture photo
Mfg. Part Number
ELC-15E470
Brief Description
FIXED IND 47UH 3.7A 37 MOHM TH
Datasheet Download
ELC-15E470.pdf
Availability of ELC-15E470
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ELC-15E470 Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-15E470
Internal Part NumberEIS-ELC-15E470
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLELC-15E Series 16/Apr/2012
FamilyFixed Inductors
Series15E
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance47µH
Tolerance±10%
Current Rating3.7A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)37 mOhm
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-15E470
Related LinksELC-1, ELC-15E470 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-15E470 Details Description
Related parts for ELC-15E470
RES ARRAY 5 RES 47K OHM 10SIP datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 7W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 153K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC LCD DRIVER AUTOMOTIVE 64TQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
LED WL-SWTP COOL WHT 5000K 2SMD datasheet.pdf
"MICRO 51C P 10"" YEL FLOAT NI" datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 19.2W datasheet.pdf