JST Sales America Inc. S20B-XADSS-N(LF)(SN)
S20B-XADSS-N(LF)(SN) picture photo
Mfg. Part Number
S20B-XADSS-N(LF)(SN)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR XAD 20POS 2.5MM TIN SE
Datasheet Download
S20B-XADSS-N(LF)(SN).pdf
Availability of S20B-XADSS-N(LF)(SN)
QUANTITY
S20B-XADSS-N(LF)(SN) Order Process
Ship out your order
Specifications of S20B-XADSS-N(LF)(SN)
Internal Part NumberEIS-S20B-XADSS-N(LF)(SN)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package126
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesXAD
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.098" (2.50mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLocking Ramp
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S20B-XADSS-N(LF)(SN)
Related LinksS20B-XADSS, S20B-XADSS-N(LF)(SN) Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
S20B-XADSS-N(LF)(SN) Details Description
Related parts for S20B-XADSS-N(LF)(SN)
IC POWER SUPPLY SUPERVISOR 20DIP datasheet.pdf
OSC XO 137.472MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 50ppm 8pF 120 Ohm -40°C - 150°C AEC-Q200 Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 15.1 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
WPG-PG21 CABLEGLAND PA BLA datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 2.8V datasheet.pdf