Panasonic Electronic Components ELC-15E561L
ELC-15E561L picture photo
Mfg. Part Number
ELC-15E561L
Brief Description
FIXED IND 560UH 1.2A 280 MOHM TH
Datasheet Download
ELC-15E561L.pdf
Availability of ELC-15E561L
QUANTITY
ELC-15E561L Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-15E561L
Internal Part NumberEIS-ELC-15E561L
FamilyFixed Inductors
Series15E-L
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance560µH
Tolerance±10%
Current Rating1.2A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)280 mOhm
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial - 3 Leads
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-15E561L
Related LinksELC-1, ELC-15E561L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-15E561L Details Description
Related parts for ELC-15E561L
RES SMD 3.3M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
DOUBLE BANANA PLUG NICKEL BLACK datasheet.pdf
IC BCD-7SEG LTCH/DEC/DVR 16TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS DL R/A GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 35V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
CAP FILM 45UF 5% 800VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.6PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
MICRO 31C S 30" WHT NI datasheet.pdf