Panasonic Electronic Components ELC-15E682
ELC-15E682 picture photo
Mfg. Part Number
ELC-15E682
Brief Description
FIXED IND 6.8MH 360MA 2.9 OHM TH
Datasheet Download
ELC-15E682.pdf
Availability of ELC-15E682
QUANTITY
ELC-15E682 Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-15E682
Internal Part NumberEIS-ELC-15E682
Material - Core-
Inductance6.8mH
Tolerance±10%
Current Rating360mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.9 Ohm
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-15E682
Related LinksELC-1, ELC-15E682 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-15E682 Details Description
Related parts for ELC-15E682
CBL RIBN 2COND 0.079 GRAY 100' datasheet.pdf
IC D/A CONV 12BIT R-R DUAL 8SOIC datasheet.pdf
HEX SEAL NUT 3/4" STEEL 1/2-20 datasheet.pdf
CARDEDGE 100POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CAP CER 82PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
LED 3MM QUAD LVL GRN GN DIFF CBI datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP FILM 75NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf