Panasonic Electronic Components ELC-16B121L
ELC-16B121L picture photo
Mfg. Part Number
ELC-16B121L
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 120UH 2.5A 80 MOHM TH
Datasheet Download
ELC-16B121L.pdf
Availability of ELC-16B121L
QUANTITY
ELC-16B121L Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-16B121L
Internal Part NumberEIS-ELC-16B121L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series16B
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance120µH
Tolerance±10%
Current Rating2.5A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)80 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-16B121L
Related LinksELC-1, ELC-16B121L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-16B121L Details Description
Related parts for ELC-16B121L
IC UART QUAD W/FIFO 48-HVQFN datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 10POS datasheet.pdf
MGMS COUNTER NUT M20 BRASS datasheet.pdf
CAP ALUM 6000UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 63V SMD datasheet.pdf